5. Türk Tıp Dünyası Kurultayı

KONGRE TARİHİ
27 Ekim - 29 Ekim 2018

KONGRE ŞEHRİ
İstanbul, Türkiye
KONGRE YERİ
InterContinental Otel

KONGRE WEB SİTESİ
www.turktipkurultayi.gov.tr
DAVET
Değerli bilim insanlarımız,

Güzel ülkemizin emekle yetiştirdiği gençlerimiz, bilimin lezzetini tadarak, Dünya’nın dört bucağına yayılıp hakikate erişmeye çalışmaktadırlar. Manâ alanında kabul ettiğimiz hakikatleri, ancak maddi yaşantımızda tatbik ederek ‘hakikate’ erişebiliriz. Manâda yalan söylememeyi, insan haklarını korumayı ve adaleti kabul etsek de, eğer maddi hayatta uygulamazsak, hakikate erişecek kapılar bize kapalı kalmaktadır.

Fizik, kimya ve biyoloji öğrenerek, yeni anahtarlar keşfeder, öğrendiklerimizi uygulayarak hakikat yolunda kapılar açarız. Bugün Dünyada 7 milyar insan yaşamaktadır. Halbuki kurulduğundan beri 70 milyar insanın yaşamış olduğu hesaplanmaktadır. Bilim tarihi ‘düşünen insanın’ varlığını anlaması ile başlamıştır. Adım adım binlerce buluş ile evrenin sırları çözülmektedir. İnsanoğlu evrene şekil vermektedir. Yeni buluş ve uygulamalar evrenin düzenine uygun olmalıdır. Hakikati öğrenmek yanında korumak gerekmektedir. En güzel hakikat insan olduğuna göre, marifet insana faydalı olacak ilaç, cihaz ve yöntemleri üretmektir. Yıkıcı yan etkileri önceden hesaplamak gerekmektedir. Temel ilke, ‘önce zarar verme’ mektir. Adem, Süleyman, İdris, Lokman, Hipokrat, Galen, Dioskorides, İbn-i Sina, El Heyzen, El Cebir, Er Razi, İbn i Baytar, Aziz Sancar ve daha niceleri bu halkanın taneleridir. Saygı duyduğu hakikate, muhabbetle hizmet edebilmek için birlemek, birleşmek ve işbirliği şarttır. Zaman keskin bir kılıçtır, iyi işlerde kullanmazsak bizi keser.

20. yüzyıldaki bütün buluşlar incelendiğinde en fazla patent alan çalışmaların çok uluslu oldukları fark edilmektedir. Bu sebeple ülkeler aralarında ‘European Reference Network’ ve Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘Collaborating Center’ gibi işbirliği merkezleri meydana getirmişlerdir. Türkiye, hem bu uluslararası bilim ağlarına katılacak, hem de TÜSEB aracılığı ile ‘Dünya Türk Bilim Ağı’ nı kuracaktır.

Ülkemizin zenginliği yurt dışındaki bilim elçilerimizdir. 21. Yüzyılda küresel sağlık, kolaylaşan ulaşım ve yapay zeka ile hızlı ve etkin işbirliklerini mümkün kılmaktadır. Buluş ve inovasyon yapabilmenin yolu, yüz yüze gelerek konuşmak ve paylaşmaktır. Türk Tıp Dünyası Kurultaylarında, Türk bilim adamları istikrarla her sene buluşmaktadır. Dünya Sağlık Bilimlerinde kullanılmakta olan en son icat, yöntem ve uygulamalar tartışılmaktadır. Genç bilim insanlarının sunumları dinlenerek yeni üretim zincirleri oluşturulmaktadır. Bilgi paylaşılmaktadır. Başarılı bilim insanları ödüllendirilmektedir.

Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?

Duymaya, görmeye, el ile tutmaya, öğrenmeye ve bilmeye hoş geldiniz...

KONGREUZMANI.COM veritabanında kayıtlı etkinliklere ait tarih, yer ve diğer içerik detayları ilgili yıl içerisinde yetkili kurum tarafından değiştirilebilir. Lütfen etkinliğe ait resmi web sitesinden güncel bilgileri teyid ediniz. HATA BİLDİR: Bu etkinlik detaylarında hata varsa bize iletebilirsiniz.

Yorumlar


Takvime Ekle Google Outlook iCal
bir minduce projesidir
copyright 2010-2019 ©   |   kullanım koşulları & gizlilik
Kongre Ekle Eklenecek kongrenin bilgilerini giriniz.
Bizi Facebook'ta Takip Edin